Europos Komisijoje vyko veterinarijos ekspertų darbo grupės dėl AKM priemonių posėdis

Paieškos forma

Europos Komisijoje vyko veterinarijos ekspertų darbo grupės dėl AKM priemonių posėdis

europos parlamentas

Sausio 9 d. Europos Komisijos (EK) iniciatyva buvo organizuotas Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos ekspertų darbo grupės dėl afrikinio kiaulių maro (toliau – AKM) priemonių posėdis, kuriame dalyvavo ir Lietuvos atstovai.

Posėdžio metu Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) pristatė epidemiologinę šernų stebėsenos duomenų analizę šalyse, kuriose fiksuotas AKM. Pastebėta, kad AKM atvejų skaičius itin padidėja per 6 mėnesius po pirmojo fiksuoto atvejo, o ženklus sumažėjimas stebimas tik po 38 mėn. Remiantis pateiktais duomenimis nustatyta, kad, nepaisant taikomų AKM prevencijos priemonių, žmogiškasis faktorius turi didelės įtakos AKM plitimui didesniais atstumais, o siekiant stabdyti AKM viruso plitimą labai svarbu anksti rasti ir sunaikinti šernų gaišenas (per pirmąsias kelias savaites po gaišimo).

Remiantis Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos sukaupta 4 metų AKM kontrolės patirtimi, EK inicijavo AKM valdymo strategiją reglamentuojančių teisės aktų stebėseną, kontrolę, peržiūrą ir pristatymą šalims, kuriose AKM nėra fiksuotas. Visų su AKM kovojančių šalių iniciatyva siekta palankesnių kiaulių augintojams sprendimų ir prekybos gyvomis kiaulėmis apribojimų sumažinimo, kartu numatant papildomas kontrolės ir biosaugos priemones, užtikrinančias saugią prekybą gyvomis kiaulėmis ir šviežia kiauliena.

EK sutiko su siūlymu panaikinti Lietuvos kiaulių laikytojams pačią nepalankiausią III zoną, iš kurios gyvų kiaulių judėjimas leidžiamas tik šalies teritorijoje įgyvendinus specialiuosius reikalavimus: prekyba kiauliena, kiaulienos produktais galima tik vietinėje rinkoje, produktai privalo būti pažymėti specialiu sveikatingumo ženklu, draudžiamas gyvų kiaulių, kiaulienos ir jos produktų eksportas į ES bei trečiąsias šalis. Šiuo metu yra svarstomas siūlymas vietoj buvusių keturių zonų palikti tris: I zona, kurioje yra rizika, kylanti dėl arti esančios užsikrėtusių šernų populiacijos, II zona, kurioje AKM situacija yra dinamiška su sporadiniais protrūkiais kiaulių laikymo vietose arba atvejais šernų populiacijoje, ir III zona, kurioje AKM situacija yra endeminė (kol kas buvo taikoma tik Sardinijai (Italija), kur AKM nustatomas nuo 1982 metų).

„Visos valstybės narės vieningai pritarė pakeitimams, tačiau dar reikia apsvarstyti reikalavimus ir nustatyti aiškius kontrolės kriterijus, kad prekybą gyvomis kiaulėmis, kiauliena bei jos produktais būtų galima vykdyti ne tik šalies viduje, bet ir su kitomis šalimis. Naujas sprendimas bus priimtas tik visoms šalims sutarus dėl kontrolės, sumažinančios AKM išplitimo riziką ir užtikrinančios saugų prekybos mechanizmą“, – sakė posėdyje dalyvavęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.