Aplinkosaugos įstatymai tokie, kad tik brakonieriauk

Paieškos forma

Aplinkosaugos įstatymai tokie, kad tik brakonieriauk

elnias

"Kontaučių“ klubą, kuriame aš medžioju, pagrįstai laikau vienu iš geriausių Plungės medžiotojų draugijoje. Apie jį išleidau dvi knygas. Prieš metus Kantaučių kultūros namuose klubo 50-mečio proga surengta trofėjų ir gamtos fotografijų paroda, taip pat pristatyta knyga apie šį klubą. Kasmet per Šv. Onos atlaidus medžiotojai visus vaišina žvėriena. Organizuojamos išskirtinės kilnesnės medžioklės. Visko net neišvardysi.

Be to, „Kontaučių“ klubo aktyvistai, susidėję pinigų, vieninteliai iš Plungės medžiotojų draugijos įsigijo aptvare išaugintus septynis danielius ir juos paleido į laisvę.
Tačiau beveik kiekvienais metais susiduriame su brakonieriavimu – randame sumedžiotų elnių.
Aktyvesni klubo medžiotojai yra visai sutrikę. Per nemažai metų pasiekta, kad žvėrių būtų kuo daugiau, bet jie išbrakonieriaujami. Regis, žvėrių turtingi plotai – didelė pagunda.

Ir tai padarėme mes, šio klubo medžiotojai. Medžiojame tik leistinus žvėris, sukurta jų motininė banda. Šiame klube neišgirsi posakio: gali šauti – kas juda. Ir jau sunku nustatyti, kiek per daugelį metų – šimtų ar tūkstančių tonų – pašarų žiemomis išvežame į mišką. Apie klubo teritorijoje gyvenančius žvėris, apie vietinių gyventojų santykius su medžiotojais galėčiau rašyti ir rašyti.
Tačiau straipsnio tema – brakonieriavimas. Už neteisėtai sumedžiotą elnią dabar yra didžiausios baudos: už patiną ir gamtai padarytą žalą – 5 070 eurų, už patelę arba jauniklį – 3 040. Dar administracinė bauda (nuo 868 iki 1 735 eurų) su neteisėtos medžioklės įrankių konfiskavimu (transportas, šautuvai, kitos priemonės). Galiausiai, jei esi medžiotojas, kuriam laikui teks atsisveikinti su šiuo hobiu.

Ir kas iš to?.. Rizikuoja, ir tiek. Belieka manyti, kad elnią sumedžioję brakonieriai turi gerą „stogą“ arba gauna informacijos iš vietinių gyventojų, jog klubo medžiotojai jau išvažiavo.
Manau, kad tai – kažkokio atvykėlio medžiotojo darbas, nes elniai sumedžioti karabinu. Vargu ar eilinis kaimo gyventojas turi karabiną. Beje, daugeliu atvejų elnias sumedžiojamas per rują, esant mėnulio pilnačiai. Vadinasi, brakonierius nesinaudoja prožektoriumi ir greičiausiai neturi naktinio matymo optikos. Paskutinis subrakonieriautas elnias iš pievos buvo nuvilktas apie 100 m iki miško. Tai tikrai kompanijos darbas, nes elnio net dviese nepavilksi. Tai vėl veda prie minties, kad bendradarbiaujama su kokiu vietiniu gyventoju. Juk atvykėliui reikia žinoti, kur suka tas keliukas, kur teks įveikti upę.

Bemaž visi ne šio klubo nariai (kai kas ir to paties) tikina, kad tai saviškio darbas. Aš nenoriu tikėti, jog gali taip būti. Kuriems galams rizikuoti? Juk yra licencijos ir gali žvėrį sumedžioti teisėtai. Kiekvienam, švenčiančiam kokį jubiliejų, padovanojamas šernas ar stirninas šašlykams. O jei yra koks nenumatytas susibuvimas ir reikia žvėrienos, visada klubas padeda. Pagaliau pakliuvęs brakonieriaujantis medžiotojas, be abejo, bus išmestas iš klubo.
Įsivaizduojate – per elnių rują prislenki ar bokštelyje nutykoji raguotį, bet jau temsta (medžiojant elnią, prožektoriumi naudotis draudžiama) ir gerai negali įvertinti, ar žvėris šautinas, tad nenuspaudi gaiduko. Atvažiuoji kitą dieną – jau puotauja varnos. Iš kailio (matosi, iki kiek eina karčiai) nustatai amžių, kur kliuvo kulka.

Taigi, kasmet (suskaičiavau šešis, o kiek dar neaptiktų) iš mūsų plotų dingsta mažiausiai po elnią. Tai neeilinis nuostolis gamtai ir mūsų klubui. Mes mokame nemenką mokestį už medžioklės plotus ir norėtume iš medžioklės gauti kuo didesnį malonumą. Auginame elnią iki tol, kol galėsime jį sumedžioti. Bijome į abejotinus (kad neprikibtų trofėjų vertinimo komisija) pakelti šautuvą, o jų nelieka, tad klubo medžiotojai lieka su „nosimi“.

Piktumui nėra ribų. Nenorom imi galvoti, jog aplinkos apsaugos įstatymai tiesiog palankūs brakonieriams. Per keletą metų įstatymai tapo perdėm liberalūs. Ne vienas mano kalbintas rajono aplinkosaugininkas sutinka su tokia mintimi ir sako, kad jie yra pažaboti. Anot jų, šuns balsas į dangų neina – jie neturi teisinės bazės. Ir jau visai jokios teisinės bazės plotų apsaugai neturi medžiotojai.

Jei pastebėtas brakonieriavimas, reikia kreiptis telefonu 112. Tada į vietą turi važiuoti budintis ekipažas. Toks sumanymas gal ir geras, bet jei niekas neatsilieps… Arba, įvertinus atstumus, jau gali būti po laiko. Gi dabar apsiribojama paprastais iš anksto žinomais reidais, kurie ne itin naudingi. Dažniausiai aplinkosaugininkai tikrina tik medžiotojus, kurie, beje, daugeliu atveju ir informuoja apie brakonieriavimus.

Būtų mano valia – kiekvienas medžiotojas turėtų teisę sulaikyti medžioklės plotuose pastebėtą brakonierių. Deja, jų mašinos nesustabdysi. Šautuvą atimsi – savivaldžiavimas, tada ir pats turėsi bėdos. Pavyzdžiui, Telšiuose girininkas sulaikė brakonierių, bet kol vyko tyrimas, negalėjo medžioti. Gi įkliuvęs brakonierius gali parašyti pareiškimą policijai, jog sulaikantieji per daug įsismagino. Tada jau tyrimas.

Taigi, belieka nusispjauti ir viską palikti likimo valiai, piktintis tuo, kad aplinkosaugininkai tikrina tik teisėtos medžioklės dalyvius: gal kuriam medžioklės bilieto galiojimas pasibaigęs, gal taurelę išlenkęs, gal parašo nepadėjo ar į kelionės lapą pamiršo įsirašyti. Ar dar kas nors netinka…

Beje, dėl medžioklės bilietų ir leidimų šautuvui. Manau, medžiotojų draugijos gali informuoti apie greitai pasibaigsiantį kurio nors leidimo galiojimą. Juk mes draugijai mokame mokesčius. Tereikia dar kažkiek pridėti – ir tegu rūpinasi tuo, kad man medžioklė būtų kuo šventiškesnė, negadintų nuotaikos neapsižiūrėjimas, jog jau nebegalioja bilietas ar leidimas šautuvui. Gi atvykę aplinkosaugininkai su malonumu rašo protokolus. Privačiuose pokalbiuose ne kartą jie prasitarė, jog stengiamasi surinkti kuo daugiau baudų. Čia gi paprasta – atvykai, išrikiavai medžiotojus ir tikrini. O brakonierių reikia nutykoti, teisėtai sulaikyti ir – oi kiek laiko sugaišti…

Gink Dieve, nesakau, kad nereikia medžiotojų tikrinti, bet, sutikite, tikrieji brakonieriai iš to tik juokiasi ir toliau gamtai bei medžioklės plotų naudotojams daro žalą.

Kostas Slivskis
Nuotraukos autoriaus

brakonieriai2

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.