JAUNOS, BET VISLIOS

Paieškos forma

JAUNOS, BET VISLIOS

serne su serniukais

VMVT vadovas Darius Remeika teigia, kad: „...nepaisant įvairių skatinimo priemonių, kol kas Europos Komisijos rekomenduojamas balansas tarp sumedžiotų šernų patelių ir patinų skaičiaus nepasiektas“. Jam antrina ir VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis (Vytautas Venslavičius. Įspėja apie pavojų - vieno gyvūno kaime gali nelikti, delfi.lt, 2018-02-21).

Tiesa, medžiotojai neskuba iššaudyti suaugusias šernų pateles (akibrokštas Aplinkos ministerijai, kad medžiotojai ir be jos licencijų medžioja racionaliai ir net pinigai nepadeda, tai gal laikas atsisakyti visų žvėrių medžioklės limitavimo) ypač nuo AKM išplitimo nutolusiuose medžioklės plotuose. Medžiotojai supranta, kad nori nenori šernų populiacijų gausą būtina mažinti. Jie tai ir daro, tačiau ne taip drastiškai, kaip kai kas norėtų.

Plotuose, kur AKM jau stovi prie pat ribos, aktyviai medžiojamos ir šernų patelės. Aktyviau medžioti suaugusias šernų pateles šiek tiek padeda ir už jų sumedžiojimą mokamos išmokos, tačiau medžiotojai abejoja dėl šernių amžiaus nustatymo. Medžiotojams neaišku, kokiu tikslumu pagal dantis galima nustatyti šernų amžių: paros, savaitės, mėnesio ar kelių mėnesių? Tai aktualu todėl, kad išmokos mokamos tik už sumedžiotas vyresnes nei 24 mėnesiai pateles. Medžiotojai į VMVT pristato stambių šernių žandikaulius, kurių gimdose būna 5-8(10) gemalų, o iš laboratorijos gauna atsakymus, kad kiaulės yra jaunesnės nei 24 mėnesių. Tada medžiotojai nustoja medžioję suaugusiomis atrodančias kiaules ir laukia, kol jos taps pilnametėmis. Tačiau VMVT dėl AKM plitimo prevencijos, ar svarbiausia paros tikslumu nustatyti kiaulių amžių, ar eliminuoti iš šernų bandos reprodukcijos procese aktyviai dalyvaujančias pateles? Kai gimdose randama 5-8 ir daugiau gemalų, manau, kad tokias pateles galima priskirti prie gausiai besidauginančių. Už persenusią kiaulę, kuri paršelių jau neveda, o tik ieško ramesnės vietos nugaišti, išmoka mokama, o už vaikingas šernes, kurioms iki 2 metų trūksta gal mėnesio ar dviejų (o gal ir netrūksta, jeigu atsižvelgti į galimą amžiaus nustatymo paklaidą), išmokos nemokamos.

Lietuvos medžiotojų reputacija prasta ir jais nepasitiki niekas (Aplinkos ministerija dėl žvėrių apskaitų ir kad be licencijų gali išpyškinti visus žvėris, VMTV dėl šernų amžiaus - užtektų amžių nurodyti popieriuose, „Baltijos vilkas“ dėl vilkų iššaudymo), tai gal į laboratoriją gabenti ne šernių dantis, o gimdas su visu jų turiniu. Juk ne kiaulių amžius svarbiausia, o tai kiek jos gali pagausinti šių žvėrių bandą. Beje, negausiai jauniklių jau atveda ir vos metų sulaukę ar dar bent kiek nesulaukę kiaulės. Tai gal geriau mažesnes išmokas mokėti už visas sumedžiotas šernų pateles arba bent jau vyresnes nei 12 mėnesių?

Vytautas Ribikauskas

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.