Ką reikia žinoti apie vandens telkinių pakrančių apsaugos juostas ir zonas?

Paieškos forma

Ką reikia žinoti apie vandens telkinių pakrančių apsaugos juostas ir zonas?

Vandens telkinys

Atšilus orams, norisi labiau pabūti gamtoje, o ypatingai gamta pasimėgauti poilsiaujant prie vandens telkinių. Dauguma poilsiautojų prie vandens telkinių atvažiuoja transporto priemone. Tačiau ne visi žino, kad paviršiniai vandens telkiniai turi nustatytas pakrančių apsaugos juostas bei zonas, kuriuose reikia laikytis tam tikrų reikalavimų ir taisyklių.

Saugomų teritorijų įstatyme bei Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygose nurodoma, kad pakrantės apsaugos juostoje draudžiama statyti autotransporto priemones arčiau nei 25 metrai nuo vandens telkinio kranto. Už šį pažeidimą Administracinių teisės pažeidimų kodekso 264 straipsnis numato įspėjimą arba baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų baudą. Jei nusižengimas padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo penkiasdešimt iki trijų šimtų eurų.

Taip pat reikia nepamiršti, kad vandens telkinio pakrantės apsaugos juostose draudžiama:
1. Statyti statinius;
2. Tverti tvoras;
3. Naudoti trąšas, augalų apsaugos produktus;
4. Dirbti žemę, ardyti velėnas, ganyti gyvulius;
5. Vykdyti pagrindinius plynus miško kirtimus, naikinti miško paklotę.

Tuo tarpu vandens telkinių apsaugos zonose draudžiama:
1. Įrengti galvijų vasaros aikšteles, neišsprendus klausimų, susijusių su nuotekų surinkimu ir nukenksminimu;
2. Lieti srutas arba skystą mėšlą:
2.1. Neįterpiant jų į gruntą, arčiau nei per 100 metrų nuo kranto linijos, kai pakrantės nuolydis mažesnis kaip 5 laipsniai, ir arčiau nei per 200 metrų nuo kranto linijos, kai pakrantės nuolydis didesnis kaip 5 laipsniai;
2.2. Įterpiant juos į gruntą, arčiau nei per 5 metrus nuo sureguliuotų upelių, melioracijos griovių ir kanalų, kai jų baseino plotas mažesnis kaip 10 kv. kilometrų, ir arčiau nei per 10 metrų nuo vandens apsaugos juostos, kai vandens telkinių baseino plotas ne mažesnis kaip 10 kv. kilometrų;
3. Statyti pramonės įmones, cechus, nuodingųjų chemikalų, trąšų sandėlius bei aikšteles, pavojingų atliekų surinkimo punktus, naftos produktų sandėlius, degalines, mechanines remonto dirbtuves bei technikos aikšteles, taip pat kitus objektus, galinčius turėti neigiamos įtakos gamtinei aplinkai, nesuderinus šio klausimo su Aplinkos ministerijos įgaliota institucija;
4. Įrengti kapines;
5. Užkasti kritusius gyvulius bei šiukšles, įrengti sąvartynus;
6. Barstyti iš lėktuvų pesticidus ir mineralines trąšas;
7. Plynai kirsti medžius ir krūmus šlaituose, kurių nuolydis didesnis kaip 10 laipsnių;
8. Auginant žemės ūkio kultūras, hektarui sunaudoti daugiau kaip 80 kilogramų azoto ir 15 kilogramų fosforo veikliosios medžiagos;
9. Statyti naujus gyvenamuosius namus, vasarnamius, ūkininkų ūkio ir kitus pastatus arčiau kaip 50 metrų už pakrantės apsaugos juostos. Asmeninio naudojimo pirtis už paviršinio vandens telkinio pakrantės apsaugos juostos gali būti statoma Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatyme nustatytais atvejais ir sąlygomis. Pastatus taip pat draudžiama statyti pakrančių šlaituose, kurių nuolydis didesnis kaip 10 laipsnių.

Visi norime poilsiauti gražioje, švarioje aplinkoje prie vandens telkinių. Tad nepamirškime saugoti vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų ir zonų natūralų kraštovaizdį bei jų estetines vertybes.

Komentarai (2)

Kokiu atstumu ūkininkas gali statyti ūkinį pastatą žemės ūkio paskirties žemėje nuo melioracijos griovio krašto, kai visas sklypas 1,8ha yra apsaugos zonoje. Iš dviejų pusių sklypą juosia melioracijos griovys. Kokias norminiais teisės aktais reikia vadovautis projektuojant pastatus. Vadovaujantis Spec.žemės ir miško naudojimo sąlygomis projektavimas Vandens telkinių apsaugos juostos ir apsaugos zonose pastatai turi būti atitraukti 50m atstumu nuo apsaugos juostos. Tai labai aukšti reikalavimai, gal yra kitokie reikalavimai ar kiti norminiai aktai kur yra mažesni atstumai. Ar melioracijos grioviai priskiriami prie vandens telkinių ir taikoma Spec. žemės ir miško naudojimo sąlygos ar yra kiti teisė aktai kurie reglamentuoja kitokius atstumus.
sveiki turiu klausima ira neasvaltuotas kelia ir is abieju pusiu ira tvenkiniai o to kelio ilgis apie 600 metru..ir as noriu zvejot per nakti ant karpi ir miegoti masinoij,,,ar galima stoveti su masina jeij is abieju pusiu vendens telkiniai,o pravaziavimuij vietos ira,,,labai reikia man tikslios atsakimo,,aciu laukiu..???

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.