Kalbėta apie stumbrų daromą žalą ir būdus jai mažinti

Paieškos forma

Kalbėta apie stumbrų daromą žalą ir būdus jai mažinti

Stumbras su jaunikliu

Penktadienį (2018 01 26) aplinkos ministras Kęstutis Navickas lankėsi Panevėžio rajone ir su šio bei Kėdainių rajono ūkininkų atstovais aptarė šiame regione gyvenančios laisvosios stumbrų bandos daromą žalą jų pasėliams.

„Spręsdami šią problemą, – sako ministras, – turime ne tik įvertinti, kiek nukentėjo žemdirbiai, kiek jų pasėlių yra ištrypta, bet ir atsižvelgti į gamtosauginius interesus. Stumbrai – ES svarbos saugoma rūšis, todėl bet kokias populiacijos reguliavimo priemones reikia išsamiai įvertinti, kad nebūtų padaryta neatitaisomos žalos.“

Dabar Panevėžio ir Kėdainių rajonų ūkininkams turbūt svarbiausia žinia, pasak ministro, kad laisvoji stumbrų banda šiame regione nebegausės. Pagal 2015 m. patvirtintą ir šiuo metu atnaujinamą Stumbrų apsaugos planą dalis šių žvėrių bus perkelta į miškingesnes ir jiems labiau tinkamas šalies teritorijas. Svarstoma priemonė, kad nusenę ir ligoti stumbrai galėtų būti paimti iš bandų. Jeigu taip būtų nuspręsta, tai turėtų daryti profesionalūs VĮ Valstybinių miškų urėdija darbuotojai – jėgeriai.

Siekiant, kad stumbrai padarytų kuo mažiau žalos ūkininkams, stengiamasi juos nuvilioti nuo laukų rudenį ir žiemą. Aplinkos ministerijos administruojamos Aplinkos apsaugos rėmimo programos (AARP) lėšomis praėjusių metų pabaigoje Kėdainių r. Vilainių miške buvo įrengta pašarų aikštelė ir išpilta 80 t cukrinių runkelių ir 40 t morkų. Čia jau lankosi viena stumbrų banda. Šioje aikštelėje šiemet numatyta pasėti žemės ūkio kultūrų.

Stumbrų padaryta žala pasėliams atlyginama AARP lėšomis. Iš šių lėšų Panevėžio r. ūkininkams bus atlyginta 2017 m. patirta 101 tūkst. eurų žala. Kėdainių r. ūkininkai patyrė apie 150 tūkst. eurų žalos. Ji irgi turi būti atlyginta AARP lėšomis.

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.