Mėnulio įtaka elniams

Paieškos forma

Mėnulio įtaka elniams

elnias temstant

Garbaus amžiaus ir nemažą patirtį turintys medžiotojai tvirtai tiki, kad elniai yra daug aktyvesni per pilnatį. Apklausus praeivius gatvėje, dauguma patvirtino tą faktą, kad jiems mėnulio fazė turi įtakos. Tad kodėl tai neturėtų įtakoti ir gyvūnų elgesio? Amerikiečių mokslininkai visada norėjo tai išsiaiškinti, tad jie atliko tyrimą, kokį poveikį elniams turi mėnulio fazės.

Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad elnių aktyvumas skiriasi priklausomai nuo sezono, aplinkos veiksnių, buveinių ir medžioklės sezono. Žemiau pateiktoje diagramoje pavaizduotas vidutinis elnių judėjimas metrais per valandą, stebint jį spalio mėnesį.

Elniai vidutiniškai juda 60 metrų per valandą greičiu nakties metu, ir 50 metrų per valandą dienos metu. Gerai žinoma, kad didžiausias elnių aktyvumas yra saulėlydžio ir saulėtekio metu, tačiau mokslininkai bando išsiaiškinti, kaip mėnulio fazė veikia elnių judėjimą ir elgesio modelį.

Kai mokslininkai pradėjo tyrimus, buvo beveik įsitikinę, kad elnių aktyvumas pilnaties metu bus didžiausias. Ankstesnių tyrimų išvados yra nevienodos. Kai kurie elnių aktyvumo ir mėnulio fazės tyrimai sutapo, o kiti - ne. Tačiau daugelis ankstesnių tyrimų buvo atlikta prieš GPS apykaklių atsiradimą. Nustatyta, kad mėnulis didina kai kurių rūšių agresyvumą, taigi elnių judėjimas gali būti susijęs su mėnulio faze ir padėtimi.

Amerikiečių mokslininkai valstybiniuose miškuose tyrinėjo suaugusių (> 2 metų) elnių, kuriuose yra įtaisyti GPS palydoviniai antkakliai. Naudojo duomenis nuo 2015 m. spalio mėn. ir 2016 m. spalio mėn. Statistiniame modelyje, judesių prognozavimui, naudojami 3 kintamieji (saulėtekis / saulėlydis, mėnulio fazė ir dienos valanda). Mėnulio fazes suskirstė į 3 skirtingus apšvietimo lygius.

Kaip parodė rezultatai, elnių veiklą įtakoja saulėtekis, saulėlydis ir dienos laikas. Veikla buvo didesnė naktį nei dienos metu ir buvo didžiausia per 2 valandas nuo saulėtekio ar saulėlydžio. O štai mėnulio fazė turi nedidelį poveikį elnių judėjimui. Tai reiškia, kad nė vienas mėnulio etapas ypatingai nei padidina, nei pamažina elnių judėjimą ar elgesį.

Amerikiečių tyrimai rodo, kad elniai vidutiniškai juda maždaug 6 metrus per valandą, kai yra pilnas mėnulis. Kai mėnulis yra dalinis, elnias per dieną juda apie 4 metrus per valandą.

Tačiau šie nedideli skirtumai nėra statistiškai ar biologiškai reikšmingi, nes elnias gali keliauti šimtus metrų per tam tikrą dienos valandą. Pavyzdžiui, šių atliktų elnių judėjimo tyrimų duomenys svyruoja nuo 0 iki 2748 metrų per valandą.

Tad galime skelbti išvadą, kad elnių judėjimas ir elgesys nėra reikšmingai paveikti mėnulio fazių.

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.