Neįprastas reiškinys pastebėtas Klaipėdos danguje

Paieškos forma

Neįprastas reiškinys pastebėtas Klaipėdos danguje

zasys

Antradienį virš Klaipėdos danguje pastebėtas pulkas „V“ forma skrendančių žąsų. Ornitologams apie tai pranešusi klaipėdietė, Lietuvos jūrų muziejaus darbuotoja Viktorija Šiaulytytė sakė, kad tikriausiai šios žąsys net nebuvo išskridusios. „Jos ir anksčiau buvo stebėtos, kaip ir kiti pavasariniai paukščiai, pavyzdžiui, varnėnai ir liepsnelės“, – sakė paukščius užfiksavusi Viktorija. Ornitologas Marius Karlonas pasakojo, kad žąsys, kaip ir daugelis kitų vandens paukščių, šiais metais išskirtinai ilgai užsilaikė Baltijos šalyse. Įprastai šie paukščiai Lietuvą palikdavo iki gruodžio mėnesio, tačiau šią žiemą gausūs žąsų būriai iki pat Naujų metų buvo sutinkami Žuvinto apylinkėse ir Nemuno deltoje. Taip pat ir gervės bei pempės, kurios įvairiose Lietuvos vietose reguliariai stebėtos kone iki sausio mėnesio.

Sausio pradžioje, į Lietuvą atkeliavus tikrajai žiemai, vandens paukščiai pradėjo gausiai trauktis iš pelkių ir laukų, mažų tvenkinukų, kuriuose iki šiol sėkmingai žiemojo ir maisto jiems pakako. Šalčiui sukausčius žemę ir vandenį, vos per savaitę į neužšalusią Nemuno upės atkarpą Kaune suskrido apie 10 tūkst. vandens paukščių, kurių šiuo metu yra apie 13 tūkst. Pavieniai paukščiai dar ir dabar skrenda Vakarų Europos link, kur jiems ir priklauso žiemoti. „Nuo žąsų žiemaviečių Olandijoje, Vokietijoje iki Lietuvos yra vos 1000 kilometrų, todėl žinant, kad žąsis skrenda apie 70 km/val. greičiu, nenutūpus ji Lietuvą gali pasiekti jau po 14 valandų“, – teigė ornitologas M. Karlonas.

Todėl stebėtojai neretai ankstyvą pavasarį stebi žąsų būrius, kurie čia atskrenda apsižvalgyti, tačiau netrukus vėl dingsta – pamačiusios, kad čia dar per šalta, o tiksliau – sunku susirasti lesalo, žąsys vos per porą dienų gali vėl parskristi į savo žiemavietes vakarų Europoje. „Žąsims žema temperatūra nėra baisi, tačiau pas mus jos neužsibūna tik dėl to, jog pasnigus ir užšalus žemei, sunku atrasti jų taip mėgiamų žalios žolės ūglių, o kuo šalčiau, tuo daugiau jų reikia“, – aiškino paukščių specialistas. Trečiadienį Lietuvos ornitologų draugija pasidalijo informacija, kad Latvijoje, visai netoli Lietuvos sienos maždaug 2 tūkst. žąsų pulkas laikosi nuo rudens. „Jei jos neišskris iki pavasario, tai bus pirmasis kartas Latvijoje, kai žąsys masiškai žiemojo šioje šalyje“, – pridūrė M. Karlonas.

Lietuvoje žąsų medžioklės sezonas prasideda rugsėjo pirmą ir tęsiasi iki gruodžio 15-tos.

Šarūnas Meškys
Skaitykite daugiau: https://gamta.lrytas.lt/fauna/2018/01/24/news/danguje-virs-klaipedos-v-forma-praskrido-pulkas-zasu-4373286/?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Copy

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.